JS FlexSlider

JUDAIZM I ŻYCIE

judaizmizycie

PARSZE TORY

Parsze Tory

CYKL ŻYCIA

cyklzycia

POKÓJ MULTIMEDIALNY

telemedia

Elul

ElulElul – אֱלוּל - czas obrachunku

Ostatni  miesiąc roku – miesiąc ELUL.    

W tym miesiącu następuje Rosz HaSzana - Nowy Rok. Zbliża się koniec żydowskiego roku kalendarzowego. Chociaż jesteśmy w połowie sezonu wakacyjnego, ale w Judaizmie, czas ma inny wymiar i określenia.

Miesiąc, gdy obchodzimy Rosz HaSzana - Nowy Rok, nie jest pierwszym miesiącem kalendarzowym. Elul jest szóstym miesiącem księżycowego kalendarza hebrajskiego.

Miesiąc ten poprzedza okres skruchy następujący na początku nowego roku, jest to pora obrachunku z własnym sumieniem i duchowych porządków.

Nasz wielki mędrzec i nauczyciel - Baal Szem Towa, mówił, że w miesiącu Elul Bóg „wychodzi w pole”, by być bliżej człowieka, by dać mu szansę na powrót, na okazanie skruchy – Tszuwa …. Haszem jest otwarty na przebaczenie człowiekowi jego win.

Wzorem Wiekuistego, każdy człowiek powinien podczas miesiąca Elul pojednać się z bliźnim. I nie chodzi tutaj tylko o to, by pójść do każdego, któremu sprawiło się krzywdę, z prośbą o przebaczenie. Chodzi też, albo przede wszystkim o to, by samemu „wyjść na dwór”, by być gotowym na przebaczenie tym, którzy nas urazili, czy w jakikolwiek sposób skrzywdzili. Czy jesteś gotowy?

Komentarz Rabina Szaloma Ber Stamblera:

Więcej o miesiącu Elul i jego tradycjach:

 

http://www.chabad.org.pl/swieta/wielkie-swieta/miesiac-elul-w-przygotowaniu-na-wielkie-swieta

http://www.chabad.org.pl/swieta/wielkie-swieta/miesiac-elul-w-przygotowaniu-na-wielkie-swieta/zwyczaje-miesiaca-elul-w-pigulce

DrukujEmail

ZAPYTAJ RABINA

pytaniaPytania - Odpowiedzi - Wykłady  

Kolel Tora

GALERIA

galeria

ENGLISH

english