Rebbe

rebe

Lubawiczer Rebe, błogosławionej pamięci R. Menachem M. Schneerson (1902-1994), siódmy przywódca w dynastii Chabad Lubawicz uważany jest za największą żydowską osobowość naszych czasów. Dla setek tysięcy zwolenników i milionów sympatyków na całym świecie był – i wciąż jest, mimo swej śmierci - „Rebe" - osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny, stoi za poruszeniem sumienia i duchowym przebudzeniem światowego żydostwa.

Ślub VII Rebbe - Notatka z historii

Ślub Rebbe

W dniu 14 Kislew 5689 roku (1928 r.) Rabin Menachem Mendel Schneerson wziął ślub z  Rebbecin Chają Muszką Schneersohn (1901- 1988), średnią córką Rabina Josefa Icchaka Schneersohna (1880 - 1950), Szóstego Rebbe  Chabad Lubawicz.
Ślub odbył się w Warszawie, w Jesziwie prowadzonej przez Chabad Lubawicz, Tomchei Temimim ...(Akademia Talmudyczna).
Po śmierci Rebbego Josefa Icchaka w 1950 roku, Rabin Menachem Mendel przejął przywództwo nad całym Ruchem Chabad Lubawicz, jako Siódmy Rebbe z Chabad Lubawicz.
W dniu 14 Kislew 1953 roku Rebbe i Rebecin obchodzili   25-ą rocznicę ślubu. Tego dnia,  przy farbrengen - zgromadzeniu chasydów, zwracając się do wszystkich zgromadzonych, Rebbe powiedział: "To dzień, w którym zostaliśmy na zawsze złączeni - ja z wami, a wy ze mną"

DrukujEmail

Wiara i Przeznaczenie

W1941 roku Rebe i jego żona mieszkali w Paryżu pod okupacją nazistowską.
Po wielu rozpaczliwych telefonach i listach z Nowego Jorku,
teść Rebego Joseph Isaac Schneersohn pomógł małżeństwu zdobyć niezbędne dokumenty i bilety na podróż statkiem z Portugalii do Stanów Zjednoczonych.
Tuż przed wejściem na pokład Rebe dostał telegram od teścia: „Nie płyńcie tym statkiem”. Mimo że Niemcy znali tożsamość i miejsce pobytu Schneersonów, choć nie było żadnej gwarancji, że małżeństwu uda się zdobyć bilety na inny rejs, Rebe natychmiast odwołał rezerwację. Później się okazało, że statek, którym mieli płynąć, został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną. Nikt nie przeżył. Rebe i jego żona wyruszyli w podróż późniejszym statkiem i przybyli bezpiecznie do Nowego Jorku 23 czerwca 1941 roku.
Z książki "Ku życiu, które ma sens. Przemyślenia Rebego
Menachema Mendla Schneersona"

DrukujEmail

Krótka biografia

Lubawiczer Rebe, błogosławionej pamięci R. Menachem M. Schneerson (1902-1994), siódmy przywódca w dynastii Chabad Lubawicz uważany jest za największą żydowską osobowość naszych czasów. Dla setek tysięcy zwolenników i milionów sympatyków na całym świecie był – i wciąż jest, mimo swej śmierci - „Rebe” - osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny, stoi za poruszeniem sumienia i duchowym przebudzeniem światowego żydostwa.

Rebe urodził się w 1902 roku 11 dnia miesiąca Nissan w Nikolaewie, w Rosji jako syn uznanego kabalisty, uczonego w Torze i przywódcy R. Lewiego Jicchaka i Rebecyn Chany Schneerson. Rebecyn Chana (1880-1964) znana była ze swej erudycji, dobroci i dostępności. Jej odwaga i pomysłowość stały się legendarne, gdy podczas zesłania męża przez Sowietów do odległej wioski w Rosji azjatyckiej pracowała nad produkcją tuszu z ziół, które zbierała na polach – tak aby R. Lewi Jicchak mógł dalej pisać swe komentarze do Kabały i na inne tematy związane z Torą. Rebe nazwany został po swym pradziadku - trzecim Rebe. R. Menachemie Mendlu z Lubawicz, z którym wiele go później łączyło.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Lech Wałęsa i dolar od Rebe

David Chase
Lech Wałęsa
W 1989 roku zaproponowano mi, bym odwiedził Polskę, miejsce mego urodzenia, gdzie wymordowano 60 członków mojej rodziny.  Powiedziano mi, że gdy już tam będę, powinienem spotkać się z Lechem Wałęsą, ówczesnym przywódcą Solidarności.
Mimo że nie miałem ani powodu ani chęci powrotu do Polski, przekazałem tę sugestię Rebe w czasie mojego z nim spotkania.
Rebe odpowiedział, że w Polsce wciąż mieszka wielu Żydów i taka wizyta mogłaby być dla nich pomocna.  Zaznaczył jednak, żeby nie zachęcać żadnych Żydów do powrotu do Polski w celu osiedlenia się.
W czasie mojej wizyty spotkałem się z Wałęsą.  Wyraziłem swoje zadowolenie ze spotkania z nim, powiedziałem mu też jednak, że nie chcę prowadzić z Polską interesów.  Wyjaśniłem, że moja rodzina – włącznie z moją matką, ojcem, siostrą i dziadkami – zamordowana została w Polsce w czasie wojny i że uważam, że Polacy nadal przejawiają dużą dozę antysemityzmu.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Więcej artykułów…