Rebbe

rebe

Lubawiczer Rebe, błogosławionej pamięci R. Menachem M. Schneerson (1902-1994), siódmy przywódca w dynastii Chabad Lubawicz uważany jest za największą żydowską osobowość naszych czasów. Dla setek tysięcy zwolenników i milionów sympatyków na całym świecie był – i wciąż jest, mimo swej śmierci - „Rebe" - osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny, stoi za poruszeniem sumienia i duchowym przebudzeniem światowego żydostwa.

Lubawiczer Rebbe przybywa do USA

Rebbe-in USAW 1941 roku Lubawiczer Rebbe przybywa do USA .

Po ucieczce z okupowanego przez nazistów Paryża, po prztrwaniu  wielu niebezpiecznych miesięcy w miejscowości Vichy, Francja, Lubawiczer Rebbe, Rabin Menachem Mendel Schneerson (1902-1994) oraz jego żona, Rebbecin Chaya Mushka (1901-1988), dotarli do Lizbony i na pokładzie statku SS Serpa Pinto wyruszyli w podróż z  ogarniętej wojną Europy (z Portugalii) do USA. W poniedziałek, 23 czerwca 1941 roku - 28 Siwan wg kalendarza żydowskiego - o 10:30 rano, przybyli do Nowego Jorku.

Wkrótce po przyjeździe, teść Rebego, ówczesny Lubawiczr Rebbe Rabin Josef Jicchak Schneersohn (któremu udało się uciec z okupowanej przez nazistów Warszawy w 1940 r.), mianował go prowadzącym programy społeczne i edukacyjne w Chabad-Lubawicz. Tak się rozpoczęła wieloletnia, powiedzieć można, rewolucyjna praca Rebbego na rzecz ożywienia żydowskiego życia na półkuli zachodniej, która rozprzestrzeniła się za pośrednictwem emisariuszy ("shluchim"), wysyłanych z siedziby głównej w Nowym Jorku do najdalszych zakątków świata.

(Jak przyjęto żartobliwie mówić - wszędzie tam, gdzie jest coca-cola, jest też Chabad Lubawicz, którego emisariusze w każdej chwili są gotowi pomóc żydom w jakiejkolwiek potrzebie.)W 1941 roku

DrukujEmail

Ślub VII Rebbe - Notatka z historii

Ślub Rebbe

W dniu 14 Kislew 5689 roku (1928 r.) Rabin Menachem Mendel Schneerson wziął ślub z  Rebbecin Chają Muszką Schneersohn (1901- 1988), średnią córką Rabina Josefa Icchaka Schneersohna (1880 - 1950), Szóstego Rebbe  Chabad Lubawicz.
Ślub odbył się w Warszawie, w Jesziwie prowadzonej przez Chabad Lubawicz, Tomchei Temimim ...(Akademia Talmudyczna).
Po śmierci Rebbego Josefa Icchaka w 1950 roku, Rabin Menachem Mendel przejął przywództwo nad całym Ruchem Chabad Lubawicz, jako Siódmy Rebbe z Chabad Lubawicz.
W dniu 14 Kislew 1953 roku Rebbe i Rebecin obchodzili   25-ą rocznicę ślubu. Tego dnia,  przy farbrengen - zgromadzeniu chasydów, zwracając się do wszystkich zgromadzonych, Rebbe powiedział: "To dzień, w którym zostaliśmy na zawsze złączeni - ja z wami, a wy ze mną"

DrukujEmail

Wiara i Przeznaczenie

W1941 roku Rebe i jego żona mieszkali w Paryżu pod okupacją nazistowską.
Po wielu rozpaczliwych telefonach i listach z Nowego Jorku,
teść Rebego Joseph Isaac Schneersohn pomógł małżeństwu zdobyć niezbędne dokumenty i bilety na podróż statkiem z Portugalii do Stanów Zjednoczonych.
Tuż przed wejściem na pokład Rebe dostał telegram od teścia: „Nie płyńcie tym statkiem”. Mimo że Niemcy znali tożsamość i miejsce pobytu Schneersonów, choć nie było żadnej gwarancji, że małżeństwu uda się zdobyć bilety na inny rejs, Rebe natychmiast odwołał rezerwację. Później się okazało, że statek, którym mieli płynąć, został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną. Nikt nie przeżył. Rebe i jego żona wyruszyli w podróż późniejszym statkiem i przybyli bezpiecznie do Nowego Jorku 23 czerwca 1941 roku.
Z książki "Ku życiu, które ma sens. Przemyślenia Rebego
Menachema Mendla Schneersona"

DrukujEmail

Krótka biografia

Lubawiczer Rebe, błogosławionej pamięci R. Menachem M. Schneerson (1902-1994), siódmy przywódca w dynastii Chabad Lubawicz uważany jest za największą żydowską osobowość naszych czasów. Dla setek tysięcy zwolenników i milionów sympatyków na całym świecie był – i wciąż jest, mimo swej śmierci - „Rebe” - osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny, stoi za poruszeniem sumienia i duchowym przebudzeniem światowego żydostwa.

Rebe urodził się w 1902 roku 11 dnia miesiąca Nissan w Nikolaewie, w Rosji jako syn uznanego kabalisty, uczonego w Torze i przywódcy R. Lewiego Jicchaka i Rebecyn Chany Schneerson. Rebecyn Chana (1880-1964) znana była ze swej erudycji, dobroci i dostępności. Jej odwaga i pomysłowość stały się legendarne, gdy podczas zesłania męża przez Sowietów do odległej wioski w Rosji azjatyckiej pracowała nad produkcją tuszu z ziół, które zbierała na polach – tak aby R. Lewi Jicchak mógł dalej pisać swe komentarze do Kabały i na inne tematy związane z Torą. Rebe nazwany został po swym pradziadku - trzecim Rebe. R. Menachemie Mendlu z Lubawicz, z którym wiele go później łączyło.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Więcej artykułów…