Śmierć i żałoba w tradycji żydowskiej

Kadisz

UNADJUSTEDNONRAW thumb ebKadisz (tłum. dosł. z hebr. „święty”) - jest to jedna z najważniejszych modlitw w judaizmie, jest to hymn ku czci Boga.

Kadisz często nazywany jest modlitwą za zmarłych, ale jest to mylne przekonanie. 

Istnieją różne rodzaje modlitwy kadisz, a jeden z nich to Kadisz Jatom (קדיש יתום), tzw kadisz sierocy, zwany też kadiszem żałobnika, od XV stulecia, odmawiany przez syna zmarłej osoby - matkę czy ojca - codziennie, przez jedenaście miesięcy po jej śmierci, a także w każdą rocznicę jej śmierci.

Kadisz, jak powszechnie wiadomo, jest też modlitwą odmawianą po śmierci osób bliskich (nie tylko rodziców) - członków rodziny. Jednak  modlitwa ta nie zawiera żadnych odniesień do śmierci lub żałoby. 

Kadisz jest modlitwą o życie, to dlaczego odmawiamy kadisz po śmierci rodziców lub krewnych? Jak nauczał Rabin Akiwa, dusza ojca może wznieść się do niebios dopiero po tym, jak jego dziecko odmówi kadisz. Po raz pierwszy wzmianka o kadiszu jako modlitwy za zmarłych pojawiła się w Midraszu. Jego forma zrodziła się w czasach talmudycznych. 

Człowiek póki żyje, uświęca świat swoimi pozytywnymi działaniami. Gdy odchodzi, ta pozytywna energia zostaje wśród żywych - o tym też wspominamy, odmawiając kadisz za tego, kto odszedł. 

PRZYŁĄCZ SIĘ (DO MODLITWY)..... NIE PRZESZKADZAJĄC INNYM W SYNAGODZE

POCZĄTKOWO TYLKO JEDNA OSOBA W SYNAGODZE ODMAWIAŁA MODLITWĘ KADISZ, ALE Z BIEGIEM CZASU KAŻDY CZŁOWIEK W ŻALOBIE PO ZMARŁYM W RODZINIE ZACZĄŁ TEŻ ODMAWIAĆ KADISZ.
PROBLEM POWSTAŁ, BO TAKIE CHAOTYCZNE MODLITWY BYŁY BARDZO HAŁAŚLIWE I STWARZAŁY ATMOSFERĘ "NIEPORZĄDKU" W SYNAGODZE.......

Czytaj dalej

DrukujEmail

Podstawy

Podstawy Pilne tematy i zagadnienia dotyczące śmierci Zaraz po momencie śmierci, seria praktycznych i religijnych zaczyna mieć znaczenie. Kluczowymi zasadami ich wszystkich są: a) szacunek dla godności i świętości ciała, naczynia dla duszy i jaźni zmarłego; b) pospieszny powrót ciała do ziemi, z której zostało uformowane; c) pomoc i umocnienie duszy w kontynuacji jej duchowej podróży.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Duchowa rozmowa

Duchowa rozmowa


Pilne tematy i zagadnienia dotyczące śmierci


Kiedy pojawia się śmierć, pogrążona w żałobie rodzina mierzy się z bardzo trudnym czasem; lecz czyni to również zmarły. Zgodnie z duchowymi tradycjami Judaizmu wyartykułowanymi w Talmudzie i Kabale, dusza nie opuszcza całkowicie świata przed pogrzebem. Dlatego też, okres od śmierci do pochówku jest bardzo dezorientujący dla duszy, gdyż jest ona w bezbronnym stanie przejścia, odłączona zarówno od przeszłości, jak i od przyszłości. Obecność innych, którzy, poprzez szacunek i modlitwy, okazują swoją troskę, jest bardzo pocieszająca dla duszy zmarłego, gdyż dusze żywych zapewniają ramę odniesienia duszy dopiero co zmarłego.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Milczenie

Milczenie


Tali Loewenthal


„A Aaron milczał”. (Księga Kapłańska 10:3)


Mowa oznacza przejrzystość. Melodia jest poza językiem, wyraża nastroje, których słowa nie mogą opisać. Milczenie jest jeszcze wyżej.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Noc i dzień

Noc i Dzień

Maurice Lamm

Życie jest dniem, które leży pomiędzy dwoma nocami--nocą "jeszcze nie" przed narodzeniem, oraz nocą "już nie" po śmierci. Ten dzień może być zasnuty bólem i frustracją, lub rozświetlony ciepłem i zadowoleniem. Lecz, nieuchronnie, noc śmierci musi się pojawić.

Śmierć jest nocą, która leży pomiędzy dwoma dniami—dniem życia na ziemi i dniem wiecznego życia w Przyszłym Świecie. Ta noc może nadejść nagle, w mgnieniu oka, lub stopniowo, z powolnym gaśnięciem słońca.

Czytaj dalej

DrukujEmail